maldiniEshte ndare nga jeta ne moshen 84 vjecare babai i Paolo Maldinit Cesare Maldini. Ish-lojtari Milanit dhe trajneri i nacionales Italiane u nda nga jeta gjate nates duke u gdhire e diela.

Loading...

Cesare Maldini lindi ne vitin 1932 ne Trieste, pasi luajti me Triesten deri ne moshen 21 vjecare, ai kaloi tek Milan si nje mbrojtes deri ne vitin 1966.

Pasi u terhoq nga futbolli ai kaloi si trajner i kombetares U21 italiane nga viti 1986 deri ne 1996, duke fituar keshtu 3 kupa te europes, dhe ne 1996 merr ne drejtim ekipin e pare, duke e udhehequr ne “france 1998”. Ne vitin 2001 kalon si trajner i Paraguait. Duke e mbyllur si komentator futbolli ne Al Jazeera.

Lamtumire legjende! |albparajsa|

Loading...
Shperndaje voten tuaj!


Si ndjeheni pasi lexuat kete lajm?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid